Hosty funkie w ogrodzie – jak sadzić i pielęgnować?

Zacieniony ogród? Północna wystawa? Choć większość roślin nie znosi takich warunków, to hosty czują się w nich doskonale! Zastanawiasz się, które z nich posadzić w ciemnych miejscach? Zaraz poznasz najciekawsze odmiany. Zobacz, czego potrzebują hosty i funkie w ogrodzie.

Sadzonki hosty – jak zapewnić im dobry start?

Funkie rosną na glebach zwięzłych, lekko kwaśnych, żyznych, próchniczych i wilgotnych. Wzbogaca się je kompostem, obornikiem i nawozem wieloskładnikowym. Warto również stosować ściółkę z kory lub żwiru, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.

Jeśli przygotowujesz stanowisko i widzisz, że podłoże, w którym chcesz umieścić sadzonki hosty, jest zbyt zbite, dodaj do niego torf.

Jak sadzić funkie, żeby dobrze się przyjęły?

Funkie sadzi się w kwietniu i maju lub w październiku. Pierwszy termin jest lepszy, ponieważ rośliny zdążą się ukorzenić przed zimą.

Przygotuj miejsce dla sadzonek funkii:

  • spulchnij ziemię i wykop dołek,
  • dodaj do podłoża nawóz, kompost lub obornik,
  • wyjmij sadzonkę z doniczki i rozluźnij jej korzenie,
  • posadź na takiej głębokości, na jakiej rosła w doniczce,
  • uzupełnij ziemię i podlej roślinę.

Funkie osiągają różną rozpiętość, dlatego przy zakupie młodych roślin sprawdź, w jakiej rozstawie należy je umieścić. Dotyczy to zwłaszcza hostów olbrzymich, takich jak Elegans, Frances Williams czy Sieboldiana, których szerokość osiąga 120 cm, a wysokość 90 cm.

Funkie w ogrodzie a cień – jak rozjaśnić ciemne miejsca?

Choć większość funkii ma ciemne liście, to nie należy się obawiać, że wprowadzą ponury nastrój do już i tak zacienionego ogrodu. Wybierz takie odmiany jak Royal Standard, Kingsize lub T-Rex – każda z nich kwitnie na biało.

Hosty świetnie komponują się z roślinami o jasnych kwiatach, takimi jak hortensje, parzydło leśne czy świecznica. Pod samymi hostami warto dodatkowo rozsypać jasny grys, który rozświetli ciemny zakątek, a przy okazji pełnić będzie rolę ściółki.

Sadzenie funkii w ogrodzie – którą odmianę wybrać?

W cieniu sadzi się głównie funkie o niebieskich liściach. Słońce stanowi dla nich zagrożenie i powoduje oparzenia. Do odmian wrażliwych na promienie słoneczne należą:

  • Abiqua,
  • Drinking Gourd,
  • Bressingham Blue,
  • Golden Meadows.

Rośliny o żółtych liściach dobrze się czują w miejscach, do których bezpośrednie słońce dociera tylko przez kilka godzin dziennie. Na wschodniej wystawie sprawdzą się odmiany:

  • Orange Marmalade,
  • Forbidden Fruit,
  • Gold Standard,
  • Ben Vernooij,
  • Sunny Halcyon.

Istnieją również hosty, których liście zdominował kolor biały. Te najlepiej rozwijają się na południowym stanowisku, na którym jest najwięcej słońca:

  • White Feather,
  • Fire And Ice

Jak widzisz, cieniste miejsce w ogrodzie wcale nie musi stanowić problemu. W dodatku jeśli pokochasz funkie, możesz posadzić je w różnych punktach – również tych bardziej doświetlonych!

Pielęgnacja funkii – jak dbać o hosty?

Funkie podlewa się obficie w te dni, w których brakuje słońca – raz w tygodniu dużą ilością wody. Strumień należy kierować prosto do korzeni, tak żeby nie moczyć liści i uchronić je przed poparzeniami słonecznymi oraz chorobami grzybowymi.

Dla prawidłowego rozwoju rośliny te dokarmia się wieloskładnikowym nawozem mineralnym dwa razy w roku. Pierwsze nawożenie przeprowadza się wiosną, kiedy tylko pojawią się liście, a drugie latem, na przełomie czerwca i lipca.

Większość odmian funkii bardzo dobrze znosi mrozy – w przypadku mocno ujemnych temperatur stosuje się ochronę w postaci agrowłókniny, stroiszu lub grubej warstwę ściółki. Jeśli liście przemarzają, należy je usuwać na bieżąco, żeby nie dotknęły ich patogeny chorób grzybowych.

Funkie – rośliny do każdego ogrodu

Odmian hostów jest co najmniej 5 000. To oznacza, że bez problemu znajdziesz te, które będą się dobrze czuły w Twoim ogrodzie – w cieniu oraz świetle pełnym lub rozproszonym. A jeśli należysz przy tym do miłośników roślin o dużych liściach, funkie zdecydowanie powinny zamieszkać obok Twojego domu.

 

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Fotel rozkładany – komfort w Twoim domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next