Projektanci oraz architekci wnętrz mają do dyspozycji coraz szersze spektrum nowoczesnych tworzyw, dedykowanych do konstrukcji mebli, okładzin dekoracyjnych czy elementów wystroju pomieszczeń. W artykule przybliżymy zastosowanie laminatów HPL w aranżacji i wystroju wnętrz. Pokażemy też, jak jest zbudowany laminat wysokociśnieniowy oraz czym różni się od płyty HPL.
Jak jest zbudowany laminat HPL i czym różni się od płyty z HPL?
Dostępny w ofercie Patron-Bis z Krakowa laminat HPL (ang. High Pressure Laminate) jest wytwarzany z użyciem procesu łączenia wielu warstw specjalnego papieru oraz żywic pod wysokim ciśnieniem i wysoką temperaturą. Jak wygląda budowa typowego laminatu z HPL?
- Overlay, czyli przezroczysta warstwa zabezpieczająca zadrukowaną warstwę dekoracyjną.
- Warstwa dekoracyjna, nadającą pożądany wygląd.
- Warstwy rdzeniowe z papieru kraft, zapewniające wytrzymałość.
Płyta HPL składa się natomiast z grubego rdzenia zbudowanego z wielu warstw papieru kraft oraz warstw dekoracyjnych zabezpieczonych overlay z obu stron produktu. Warto dodać, że płyty kompaktowe HPL są wyrobami samonośnymi, w przeciwieństwie do samego laminatu oraz występują w wersji trudnonzapalnej.
Kiedy znajdują zastosowanie laminaty HPL?
Nowoczesne laminaty HPL sprawdzą się wszędzie, gdzie liczy się trwałość, łatwość codziennego utrzymania czystości oraz wyróżniające walory wizualne. Z tego względu architekci oraz projektanci wnętrz stosują laminaty w poniższych realizacjach.
- Blaty kuchenne i łazienkowe.
- Siedziska krzeseł.
- Fronty meblowe.
- Lady i recepcje.
- Okładziny ścienne i sufitowe.
- Drzwi i panele dekoracyjne.
- Zabudowy sklepowe i stoiska targowe.
Ogromna dostępność laminatów HPL w różnych formatach i wzorach sprawia, że materiał daje ogromne możliwości aranżacyjne, pozwalając z łatwością tworzyć najbardziej kreatywne projekty.
Dlaczego warto stosować laminaty z HPL w aranżacji i wystroju wnętrz?
Architekci oraz projektanci doceniają laminaty HPL ze względu na jego rewelacyjne właściwości użytkowe. Co wyróżnia laminaty HPL na tle innych rozwiązań?
- Wysoka odporność na ścieranie, uderzenia i zarysowania.
- Łatwość codziennego utrzymania powierzchni w higienicznej czystości.
- Bogactwo dostępnych kolorów, wzorów oraz struktur.
- Wygląd i powierzchnia niedostępna w innych produktach, takich jak płyty meblowe (np. matowy antyfingerprint czy wysoki połysk).
- Lekkość i wytrzymałość materiału HPL.
- Możliwość tworzenia elementów zaoblonych i w kształcie łuku.
Bez wątpienia laminaty HPL są doskonały wyborem zawsze, gdy projektantom zależy na połączeniu estetyki realizacji z walorami użytkowymi oraz korzystną ceną zakupu materiałów.
Wysokiej klasy laminaty HPL dostępne ofercie Patron-Bis
Jeśli poszukujesz sprawdzonego dostawcy laminatów HPL, to warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Patron-Bis, której siedziba znajduje się w Krakowie przy ulicy ul. Christo Botewa 6B. W asortymencie znajdziesz szeroki wybór laminatów, w tym kolekcje Max HPL oraz Patron-Bis HPL, dostępne w różnych wersjach dekorów i struktur powierzchni. Doświadczeni specjaliści z Patron-Bis służą fachowym doradztwem i pomocą w doborze optymalnych rozwiązań do Twoich projektów.